niedziela, 13 maja 2012

Migawki z Paryża

Paryż – miasto muzyki, sztuki, kultury, mody i romantycznych spotkań. Aby je poznać trzeba w nim zamieszkać, usiąść w kafejce na Montmartre, popatrzeć na obrazy malowane przez przybywających tu artystów, pospacerować cichymi zaułkami oraz poczuć zapach róż w Ogrodach Luksemburskich. Co dwa lata przyjeżdżam do Paryża dokładnie na pięć dni i jeszcze za każdym razem dostrzegam coś nowego. Stolicy Francji nie można podać w pigułce. Poniżej znajdują się tylko migawki z Paryża.



Notre Dame
Katedra najbardziej rozpoznawana na świecie tuż po Bazylice Świętego Piotra w Rzymie. Na placu przed Katedrą stoi pomnik Karola Wielkiego i dwóch rycerzy, Rolanda i Oliviera ( znani z poematu przerabianego jako lektura szkolna ). Na wprost rzuca się w oczy zachodnia fasada Katedry z wielką rozetą ( często zdjęcie tej rozety umieszczone jest w podręcznikach z historii ). W centrum rozety wtopiony jest Medalion z Matką Bożą pod której tytułem wybudowano ten kościół. Na frontonie znajduje się Galeria Królów – 28 figur francuskich władców. Katedra zwieńczona jest dwoma wieżami o wysokości 69 m.każda.Tutaj pomieszkiwał słynny Dzwonnik.



Twierdza Conciergerie, której mury pamiętają dziesiątki tysięcy egzekucji wykonanych podczas Rewolucji Francuskiej, została wybudowana w XIV w. Źródła historyczne mówią, że ulice Paryża spływały potokiem krwi sięgającym nawet do kostek.



Tak jak każda stolica, również Paryż posiada swój Panteon – miejsce pamięci narodowej i pochówku wybitnych postaci historii Francji. Są tutaj pochowani Wolter, Rousseau, Wiktor Hugo, Emil Zola, Louis Braille – wynalazca pisma dla niewidomych oraz dla nas najważniejsi Maria Skłodowska i Piotr Curie.



Luwr
Dostojny pałac w którym obecnie mieści się muzeum sztuki z takimi dziełami, jak : Mona Liza Leonarda da Vinci, Wenus z Milo, Nike z Samotraki, Kodeks Hammurabiego.




Pola Elizejskie są najsłynniejszą ulicą w Paryżu, znaną z piosenek i literatury. Na jej końcu znajduje się Łuk Triumfalny wybudowany na polecenie Napoleona Bonapartego po zwycięstwie wojsk pod Austerlitz. Podczas spaceru wzdłuż ulicy mijamy pałace najbogatszych mieszkańców Paryża.


Wieża Eiffla jest symbolem stolicy Francji rozpoznawalnym na całym świecie. Została zaprojektowana dla uświetnienia Światowej Wystawy w 1889r. oraz uczczenia setnej rocznicy Wielkiej Rewolucji Francuskiej.

Cmentarz Pere Lachaise
Znajdziemy tutaj mogiły znanych ludzi kultury francuskiej : Abelarda i Heloizy – sławnych kochanków, Jeana La Fontaine’a, Moliera – pisarzy, kompozytora Gioacchino Rossiniego, Jima Morissona – lidera grupy The Doors, piosenkarki Edith Piaf, lotnika Richarda Wrighta oraz polskiego pianisty i kompozytora Fryderyka Chopina.


Wzgórze Montmartre czyli Góra Męczeństwa jest postrzegane jako dzielnica artystów i cyganerii. Na nim wybudowano Bazylikę Serca Jezusowego – Sacre Coeur, jako wotum dziękczynne po zakończeniu wojny domowej i upadku Komuny Paryskiej.


I ostatnia migawka to najbardziej znany na świecie kabaret Moulin Rouge.


2 komentarze:

  1. Paryż- miasto marzeń. Ciekawy blog

    OdpowiedzUsuń
  2. Paryż-miasto moich marzeń ;D Mam nadzieję, że go niedługo odwiedzę. Pozdrawiam;*

    OdpowiedzUsuń